2 minuutin luku

"Jos ei ihminen pääse näyttämään osaamistaan, monet erityisryhmiin kuuluvat jäävät yhteiskunnan ulkopuolelle”

XS Lelut otti ensimmäistä kertaa työharjoittelijoita ammatillisesta erityisoppilaitoksesta Ammattiopisto Livestä. Tämä oli lelukaupalle uusi mahdollisuus edistää sosiaalisen vastuun toteutumista sekä tarjota erityistä tukea tarvitseville opiskelijoille arvokasta työkokemusta.

– Tämä on ehdottomasti työyhteisöä rikastuttava asia. Saimme alkaneesta yhteistyöstä pääosin positiivisia kokemuksia. Harjoittelijat toivat omalla persoonallaan iloa päiviin ja hyvää fiilistä myymälään, toteaa XS Lelujen operatiivinen johtaja Triin Sõber.

Ammattiopisto Live on pääkaupunkiseudun suurin ammatillinen erityisoppilaitos, jossa opiskelee vuosittain yli 1500 henkilöä. Erityistä tukea tarvitseville suunnitellaan henkilökohtainen opintopolku opiskelijan tuen tarpeen mukaan. Tämä vaatii myös harjoittelujaksoilta tiivistä yhteistyötä oppilaitoksen ja yrityksen välillä, jotta kummatkin voivat onnistua.

– Tuen tarve myös yllätti meidät. Ajattelimme aluksi, että opiskelija pystyisi tekemään annetut työtehtävät itsenäisesti. Opimme sen, että ohjeet on sanoitettava yksinkertaisesti ja yksi asia kerrallaan, Sõber jakaa kokemuksia ensimmäisestä harjoittelujaksosta.

Ammattiopisto Liven TELMA-opettaja Tuula Jägerroosin mukaan tiivis yhteistyö on avain onnistumiseen. Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus on tarkoitettu vaativaa erityistä tukea tarvitseville opiskelijoille. TELMA-koulutuksessa opiskellaan kotona ja työelämässä tarvittavia  arjen taitoja sekä opitaan toimimaan yhteiskunnassa.

Koska opiskelijoilla on erityisen tuen tarve, usein työelämäjaksoilla kohdataan tilanteita, joissa tarvitaan joustavaa ja yksilöllistä ohjausta. Tämä vaatii myös paljon keskustelua, jos yritys ei ole aikaisemmin ottanut harjoitteluun erityistä tukea tarvitsevia.

– Meiltä saa opettajan, ohjaajan ja työhönvalmentajan tuen koko harjoittelujaksolle. Annamme myös opastusta henkilöstölle, kun he ottavat meiltä opiskelijan työpaikalleen. Tiivis yhteistyö on edellytys yhteiselle onnistumiselle, Jägerroos kertoo.

Ammattiopistossa työelämäjaksojen merkitys on suuri, sillä ne vahvistavat opiskelijoiden ammatti-identiteettiä ja itseluottamusta. Tästä syystä Ammattiopisto Livessä rakennetaan jatkuvasti yhteistyömahdollisuuksia työnantajien kanssa. Näin varmistetaan, että opiskelijoilla on mahdollisuus päästä monipuolisille ja laadukkaille työelämäjaksoille, jotka vastaavat heidän koulutusalansa tarpeita.

Asenteet estävät monen opiskelijan työllistymisen – “Hukkaamme osaamista”

Suomessa arvioidaan olevan laveiden arvioiden mukaan satoja tuhansia täsmätyökykyisiä henkilöitä, ja osa erityistä tukea tarvitsevista lukeutuu myös heihin. Tämä tarkoittaa sitä, että työtehtäviä tai -aikoja on räätälöitävä, jotta henkilö pystyy osallistumaan työelämään. Valitettavasti moni jää myös työelämän ulkopuolelle. Työeläkevakuutusyhtiö Ilmarisen laskelmien mukaan osatyökykyisten heikosta työllistymisestä aiheutuvan toteutumattoman työpanoksen arvioidaan olevan 1,3 miljardia euroa vuodessa.

Opettaja Tuula Jägerroos näkee, että TELMA-opiskelijoilla on paljon täsmäosaamista. Se antaa heille mahdollisuuden tehdä räätälöityjä työtehtäviä esimerkiksi kaupan alalla sekä kiinteistö-, siivous-, hotelli- ja ravintola-alalla. Samaan aikaan hän on huolissaan siitä, löytävätkö erityistä tukea tarvitsevat nuoret oman paikkansa työelämästä.

Inhimillinen resurssi ei pääse käyttöön, eivätkä nuoret pääse toteuttamaan omaa potentiaaliaan. Jos ei ihminen pääse näyttämään osaamistaan, monet erityisryhmiin kuuluvat jäävät yhteiskunnan ulkopuolelle.

Erityistä tukea tarvitsevien keskuudessa työttömyyden syynä voivat olla asenteet, jotka estävät heidän osallistumista työelämään. Jägerroosin mukaan stigmasta ollaan hiljalleen pääsemässä eroon, mutta se vaatii vielä töitä.

Työelämää on rakennettava siten, että jokaisella on mahdollisuus onnistua ja menestyä. Ihmisiä saatetaan vielä helposti jaotella tiettyihin syrjiviin ryhmiin. Meidän tehtävämme on rikkoa tätä vanhaa käsitystä ja nähdä ihmisissä vahvuuksia ja nuorten piilossa olevia voimavaroja.

Kysyttäessä XS Lelujen Triin Soberilta heidän näkemyksestään yhteiskuntavastuusta, he ovat samoilla linjoilla.

Olemme vahvasti sidoksissa tähän yhteiskuntaan, meille tärkeää on myös se, että millaisia ihmisiä meillä on töissä ja millainen henki meillä täällä on. Näemme, että se on yhteyksissä yhteiskunnalliseen vastuuseen.

Sõber kertoo, että XS Lelut haluaa jatkaa tämän kokemuksen perusteella yhteistyötä Ammattiopisto Liven kanssa.

Tämä on työyhteisöä rikastuttava asia. Emme hae tehokkuushyötyä, vaan on tärkeää luoda turvallinen ympäristö näille nuorille, jonka myös henkilöstömme kokee tärkeänä arvona.

Aito työelämäympäristö on Timin, Jermun ja Maloryn oppimisen kulmakivi

2 min luettu

Aito työelämäympäristö on Timin, Jermun ja Maloryn oppimisen kulmakivi

Timi, Jermu ja Malory ovat parhaillaan ansaitulla kahvitauolla Sokevan toimipisteen taukohuoneessa. Takana on nyt useamman viikon harjoittelujakso,...

Lue lisää
Tästä voi vaan jokainen voittaa – Ammattiopisto Liven ja McDonald’s Tuupakan yhteistyö lisää työyhteisön monimuotoisuutta

2 min luettu

Tästä voi vaan jokainen voittaa – Ammattiopisto Liven ja McDonald’s Tuupakan yhteistyö lisää työyhteisön monimuotoisuutta

Ammattiopisto Liven Työhön ja itsenäiseen elämään valmentavan koulutuksen kaksi TELMA-opiskelijaa Vantaan toimipaikasta aloittivat työharjoittelun...

Lue lisää
Inka ja monet hänen kaltaisensa haluavat töihin –

2 min luettu

Inka ja monet hänen kaltaisensa haluavat töihin – "Jos emme tee asioille mitään, meillä on paljon turhautunutta nuorisoa”

Ammattiopisto Liven TELMA-opiskelija Inkalla oli syytä hymyyn, kun hän kertoi kesätöistään IPI Kulmakuppilassa. Tämä oli hänen ensimmäinen...

Lue lisää